Flutter Kurulumu

Flutter Kurulumu (Windows)

Flutter Kurulumu İçin Minimum Sistem Gereksinimleri

Flutter kurulumu için Windows 7 (64-bit) veya üzeri bir işletim sistemine sahip olmanız gerekli. Ayrıca Windows PowerShell 5.0 ve Git for Windows‘un (PowerShell veya Windows komut isteminden git komutlarının kullanılabileceği şekilde yüklenmiş.) bilgisayarınızda kurulu olması gerekli.

Flutter Kurulumu

C:\src\flutter isminde bir klasör oluşturun. Bu klasörün içinde aşağıdaki komutu çalıştırın.

git clone -b stable https://github.com/flutter/flutter.git

Dosya yüklemeleri bittikten sonra flutter_console.bat‘e tıklayın. Bu ekrandan flutter komutlarını çalıştırabilirsiniz.

PATH Ayarları

Kontrol Paneli > Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş sekmesinde Ortam Değişkenleri‘ne tıklayın:

Ortam değişkenleri

2 numarada gösterdiği gibi PATH’i seçin ve Edit…’e tıklayın. Son olarak C:\src\flutter\bin yolunu 3 numarada gösterildiği gibi Variable value değerinin sonuna başında noktalı virgülle ekleyin.

Android Kurulumu

Ben Android Studio ile son SDK’yı kurdum. Size de bu şekilde zahmetsiz bir kurulum öneririm. Buradan Android Studio‘yu indirip kurabilirsiniz. Kurulum esnasında eğer emülatör kullanmak istiyorsanız mutlaka seçin.

Diğer Gereksinimler

Eğer debug ve testleriniz için telefon kullanacaksanız, telefondan Geliştirici Ayarları‘nı ve USB Hata Ayıklama‘yı açın. Ayrıca kullandığınız telefonun internet sitesinden USB Driver’ını mutlaka indirin ve kurun.

Flutter Doctor

C:\src\flutter dosya yoluna gidin. Burada komut istemini açın ve şu komutu çalıştırın:

flutter doctor

Flutter Doctor

Komut çalıştıktan sonra flutter ihtiyaç duyduğu tüm programları ve bağlantıları kontrol ediyor. Siz de bu şekilde bir eksik var mı görebilirsiniz. Bu örnekte bir telefon bağlamadığım için gördüğünüz gibi uyarı aldım.

IDE

Android Studio, IntelliJ IDEA ve Visual Studio Code ile Flutter uygulamaları geliştirebilirsiniz.

Ben Flutter uygulaması geliştirirken Visual Studio Code kullanıyorum. Çünkü diğer IDE’lere göre kullanımı daha basit. Ayrıca çok hızlı açılması ve hafif olması benim için büyük bir artı. Eğer Visual Studio Code kullanacaksanız Flutter eklentisini indirmelisiniz.

Mac OSX’e Flutter Kurulumu

Eğer Mac OSX için kurulum yapmak isterseniz, Ege Şenkul‘un teknotra.com‘daki yazısına bakabilirsiniz.

Detaylı Flutter Kurulumu Bilgileri

Eğer daha detaylı kurulum bilgileri almak isterseniz, Flutter’ın kendi kurulum sayfasına bakabilirsiniz.


Flutter hakkında daha detaylı bilgi için, bir önceki Flutter Nedir? Neden Flutter Kullanmalıyım? başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

İlk Flutter uygulamanızı yapmak için Flutter ile Merhaba Dünya Uygulaması başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

“Flutter Kurulumu (Windows)” üzerine 3 yorum

  1. merhaba flutter kurulumu yaparken yanlış bir yere bastım ve herşeyi berbat ettim yaptığım işlemleri silip tekrar yüklemek istiyorum ne yapmam gerekiyor acaba

    1. Yazıda kurulum için C:\src\flutter yolunu vermiştim. Eğer siz de bu yola kurulum yaptıysanız, buradaki dosyaları silmeniz yeterli diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın