Melodyne ile Auto-Tune Efekti Yapmak

Bu aralar Melodyne işleri aldım. Onları yapıyordum. Hazır blogumu açmışken bu konu üzerine bir video hazırlayayım dedim.

Melodyne, seslerin notaları ve zamanlamalarıyla oynamaya yarayan bir müzik programı. Müzik sektöründe, vokallerin detonelerini düzeltme amacıyla çok sık kullanılıyor. Tabi sadece vokal için olduğunu düşünmeyin. Her enstrümanın sesiyle oynayabilirsiniz. Ben genelde vokallerin detonelerini düzeltme işleri aldığım için, bu konuda uzmanlaştım diyebilirim.

Bu videomda Melodyne kullanarak, Auto-Tune ile yapılan ses efektinin nasıl yapılacağını anlattım. Videoya başlamadan önce kendi sesimle kısa bir bölüm okudum ve onu kullandım.

Videonun sonunda bahsettiğim “chorus“, ingilizcede koro ve koro halinde söylenilen bölüm anlamına geliyor. Aynı anda şarkıyı söyleyen insanların notayı ve zamanlamayı kusursuz bir şekilde ayarlaması mümkün olmadığı için, bu durum duyumda farklı bir etki yaratıyor. Ben de videoda tek kanal okuduğum sesi çoğaltarak, nota ve zamanlamalarıyla oynadım. Bu yüzden koro halinde söylenmiş gibi duyuldu.

Bu arada Auto-Tune da, detone düzeltmek için çok sık kullanılan bir program.


Diğer yazılarımı incelemek için tıklayın => Erdi Uçar

“Melodyne ile Auto-Tune Efekti Yapmak” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın